Žánrové nominace: World Music v barvách romských, moravských, španělských i polských

Tomáš Kočko je zkušený mazák, Ida Kelarová a parta kolem ní, stejně tak BraAgas jakbysmet. Beata Bocek pak prozrazuje, že už toho má v hudbě také dost za sebou. Inspirace ale berou každý jinde, takže vyhrát může deska s hudbou romskou či moravskou, nebo španělskou, klidně i polskou. 

V kategorii World music byla v letošním roce v žánrových cenách Anděl nominována čtyři alba. Děje se tak kvůli shodnému počtu bodů u jmen, která v prvním hlasovacím kole skončila na třetím místě.

Tomáš Kočko a Orchestr – Cestou na jih (Indies Happy Trails)

Nové album Tomáše Kočka & Orchestru je veselým i zadumaným putováním moravskými hvozdy z jeho rodného severu přes tajemné Kopanice až na vinný jih. Slyšet jsou na něm symfonická pompa, koketování s heavy metalem, nefalšovaná dechovka, divoký dixieland či prostá linka cimbálu na pozadí beat boxu se zpěvem Alice Holubové. Je na něm i řada hostů, například Zuzana Lapčíková, legendy brněnského jazzu Jaromír Hnilička a Mojmír Bártek, Petr Vavřík (Buty) a další.

Více informací: www.kocko.cz

Album můžete koupit na www.bontonland.cz

Ida Kelarova & Jazz Famelija & Guests – Šunen savore (Indies Scope)

Ida Kelarová na nahrávce Šunen savore pokračuje ve spolupráci s romsko-jazzovým ansámblem Jazz Famelija. Jazzu je tentokrát trochu méně než dřív, ale deska stojí za poslech. Kelarová se svým partnerem Desideriem Duždou se tentokrát snažili přiblížit krásu hudby v symbióze s neklidným, spontánním temperamentem romského srdce. Oproti dosti jazzové starší nahrávce Aven Bachtale je aktuální kolekce více soustředěna na romskou píseň.  

Více informací: www.kelarova.com

Album můžete koupit na www.bontonland.cz

BraAgas – Fuerte (Indies Scope)

Fuerte je čtvrté album pražské kapely BraAgas. Je energičtější než předchozí deska Tapas, za kterou kapela získala ocenění Anděl 2009 v kategorii World music. Už z názvu, který ve španělštině znamená „silný“, lze vycítit změnu oproti předchozím nahrávkám. Počin obsahuje více rychlejších, skoro tanečních písniček. Samozřejmě se ale stále jedná o výběr lidových písní z Iberie či Balkánu, krajiny, jejichž lidové písně BraAgas velice rádi aranžují. 

Více informací: www.braagas.com

Album můžete koupit na www.bontonland.cz

Beata Bocek – Ja tutaj mieszkam (Indies Scope)

Beata Bocek je textařka, zpěvačka, skladatelka, která natočila třináctipísňové album Ja tutaj mieszkam. Novinka využívá především kouzelné zvukomalebnosti polského jazyka, ve kterém je většina jejích textů. Skladby oplývají výraznou melodii a jsou propletené emocemi. V textech se můžete setkat s duchovní, duševní i přírodní tématikou. Kromě polštiny, kterou Beata zpívá zcela přirozeně, zní na albu i čeština a francouzština.

Více informací: www.beatabocek.com