Andělská abeceda: Buty poslali Kluse i Gotta na Úřad práce

Hlasy, že zlaté časy kapely Buty jsou dávno pryč a že tahle ostravská parta už nikoho nepřekvapí, utnula sama kapela. Loni přišla se zajímavou novinkou Duperele a ke skladbě s nepříliš poetickým názvem Píseň práce natočila nadmíru zábavný klip. A teď z něj může být dokonce Videoklip roku.
Pokud jste tohle video ještě neviděli, neváhejte. Jak správně tušíte, Buty moc neřešili umělecký zážitek, klipem chtěli především pobavit. A to se jim povedlo královsky, dokonce za asistence generality domácí hudební scény. V klipu totiž vystupují Michal Hrůza, Tomáš Klus, Petr Janda, Petr Fiala, Věra Špinarová, Aneta Langerová, Matěj Ruppert nebo Marek Eben. A zlatou tečku obstaral dokonce samotný Karel Gott!
Celý klip, jehož autory jsou režiséři Jan Bártek a Jakub Machala, se odehrává na úřadu práce, kde si před zkostnatělou úřednicí hudebníci dělají legraci sami ze sebe. Přitom to takhle vůbec dopadnout nemuselo, v původní variantě měl zpěvák Radek Pastrňák tančit v elastických kalhotách na kladině.
Píseň práce pochází z desky Duperele, se kterou Buty přišli po šesti letech po poněkud zapadlé nahrávce Votom a jedenáct po „cikánské“ Normale. Duperele má chytlavé melodie, i když ne sílu velkých rádiových hitů, kterými kapela doslova pěchovala rádia v devadesátých letech.
Tehdy totiž kapela zažívala svoji největší slávu. Tu odstartovala druhá deska Ppoommaalluu, zároveň soundtrack k filmové road movie Jana Svěráka, kde si zpěvák Pastrňák zahrál i jednu z hlavních rolí. Kapela za album, z něhož vzešly hity Jednou ráno, Umírám, Tramtáryje nebo Mám jednu ruku dlouhou, získala v roce 1994 Českého lva.
A mašinou na hity Buty zůstali i na dalších deskách Dřevo a Rastakayakwanna, devadesátá léta uzavírali deskou Kapradí, ze které vzešla nejen písně Tata, ale také obrovský hit Nad stádem koní. I když si následně dali mezi deskami zmíněné dlouhé rozestupy, nikdy nepřestali koncertovat a činí tak dodnes.
Buty
Nominace: Videoklip roku
Skladba: Píseň práce
Album: Duperele
Vydavatelství: Supraphon
Další informace: www.buty.cz
Desku Buty si nyní můžete koupit a ukázky z ní poslechnout na www.bontonline.cz

 

Foto: Supraphon
* Andělská abeceda je rubrika, v níž postupně představujeme letošní nominované od A (Banquet) po Z(rní).